s

HOLOGRAFICKÉ OBALOVÉ MATERIÁLY A KOMPONENTY

 

Použití holografického materiálu  pro obalový průmysl

Použití je téměř bez omezení všude tam, kde je využíván papír, karton, laminát…např. balení dárků, tašky, přebaly časopisů a knih, kazet či CD, krabice na software, etikety na láhvích, samolepicí etikety pro jakékoliv použití (krabičky, lahve, plechovky), reklamní účely.

Tam všude přinese v kombinaci s tiskem nové, neobvyklé a neokoukané vizuální efekty, které nepochybně v "normální,, produkci vyniknou. Materiály lze v závislosti na povrchové úpravě potiskovat a řadu z nich dodat ve verzi i pro přímý kontakt s potravinami.

Označení "holografické materiály pro obalový průmysl" obsahuje nesmírně široké pole materiálů.

Spadá sem dekorativní folie pro horkou ražbu, balící papír, karton či papír stejně jako laminační filmy. Společné mají to, že při dopadu světla je jejich povrch aktivní - odráží světlo, vytváří různé barevné a pohybové efekty, může dokonce obsahovat i obrázky, loga atd. – jejich povrch je tzv. difrakční.

Nosnou vrstvou může být polyester, polypropylen, PVC, nylon nebo pokovený papír.

Kuriozitou  je, že fyzikální podstata replikace  při výrobě je velice blízká, jak pro špičkové hologramy, tak i pro difrakční dekorativní motivy běžně používané na balících, či obalových materiálech. Na druhé straně další průmyslové zpracování výroby je v mnohém odlišné.

Pochopením těchto souvislostí, jako i znalosti společných znaků a rozdílů v   technologiích výroby a zpracování holografických materiálů nám tak otevírá nový pohled a možnosti na ochranu i obal v nejširším významu. Stačí jenom vědět, co je možné a jak toho využít …